Giurgeni | Judeţ: Ialomiţa | Punct: Piua Pietrii, Sector Grind 6 - La Mănăstire, Sector Grind 3, punct Avicola | Anul: 2001
Descriere:
Raport ID:
1377
Anul cercetarii:
Perioade:
Evul Mediu;
Epoci:
Epoca medievală timpurie; Evul Mediu;
Categorie:
Domestic; Neatribuit;
Tipuri de sit:
Locuire;
Cod RAN:
| 93655.02 |
Județ:
Ialomița
Unitate administrativă:
Giurgeni
Localitate:
Giurgeni
Punct:
Piua Pietrii, Sector Grind 6 - La Mănăstire, Sector Grind 3, Punct Avicola
Sector:
Sector Grind 6 - "La Mănăstire"
Toponim:
Orașul De Floci
Localizare:
| 93655.02 |
Instituții și
Persoane implicate:
Persoane implicate:
| Nume | Prenume | Rol | Instituție |
|---|---|---|---|
| Coman | Radu | participant | Muzeul Judeţean Ialomiţa |
| Corbu | Emilia | participant | Muzeul Judeţean Ialomiţa |
| Păunescu | Anca | participant | Muzeul Naţional de Istorie a României |
| Costea | Irina | participant | Universitatea Bucureşti, Facultatea de Istorie |
Raport:
Pe Grindul nr. 6, "La Mănăstire", la distanţa de cca. 50 m spre SV de pridvorul Bisericii nr. 1, a fost trasată secţiunea nr. I. - 2001, (50 m x 2m), orientată N-S., cu scopul de a obţine noi informaţii în legătură cu dispunerea locuinţelor la S de biserică şi a zonei unde au fost descoperite în campaniile anterioare urmele unor ateliere pentru prelucrarea metalelor. Secţiunea I este paralelă, la o distanţă de 20 m spre V cu secţiunile trasate în anii 1996-1998.
Au fost cercetate parţial resturile unei locuinţe de suprafaţă, cu mai multe faze de amenajare a podelei, distruse prin incendii. Pentru a surprinde întreaga suprafaţă a locuinţei a fost trasată caseta A, (8,5m x 2,5 m) pe latura vestică a secţiunii. După îndepărtarea stratului de chirpici ars au fost descoperite 16 găuri de pari a căror dispunere sugerează existenţa unei prispe şi a unui gârlici spre pivniţa locuinţei. Deocamdată presupunem încadrarea cronologică a acestui complex spre sfârşitul secolului al XVI-lea şi în primele decenii ale secolului următor, după cum ne indică situaţia stratigrafică. Cercetarea exhaustivă a acestui complex va continua în campania viitoare. În suprafaţa secţiunii au mai fost descoperite 12 gropi pentru depozitarea resturilor menajere, gropile a două cuptoare pentru ars ceramica distruse din vechime, precum şi 5 vetre de formă ovală, cu diametre diferite.
Materialul arheologic descoperit este compus din fragmente ceramice, mărunte, neîntregibile, patru monede, un inel cu placa decorată, 2 crampoane pentru încălţăminte, cuie, piroane de diferite dimensiuni, multe fragmente de zgură şi o mare cantitate de material osteologic recoltată din gropile pentru resturi menajere. Materialul arheologic se află în curs de prelucrare în laboratoarele de specialitate ale MNIR.

CC BY-SA 4.0